Zakres obowiązków elektryka jest ściśle uzależniony od specjalizacji bądź ściślej mówiąc dziedziny, którą się zajmuje. Bardziej szczegółowe warunki pracy elektryka, możemy poznać, definiując konkretne stanowisko.
Praca na stanowisku elektryka budowlanego (specjalistyczna nazwa elektroinstalator) w głównej mierze polega na projektowaniu oraz wykonywaniu instalacji elektrycznych w nowo powstałych nieruchomościach. Praca na tym stanowisku wymaga od elektryka wiedzy teoretycznej, która ułatwia mu analizę dokumentacji fachowej, a także umiejętności stricte praktycznych, dzięki którym w umiejętny sposób wykona instalację. Praca w charakterze elektryka budowlanego jest mobilna. Często wiąże się z pracą na umowę zlecenie na rzecz wykonania konkretnej usługi.
Elektrycy przemysłowi najczęściej wykonują swoją pracę na rzecz jednej firmy. To właśnie do nich należy obowiązek nie tylko wykonywania instalacji, ale również konserwacji oraz napraw. Elektryk przemysłowy jest osobą nadzorującą oraz decyzyjną w miejscu, w którym świadczy swoją pracę.
Kolejną postacią ściśle związaną z zawodem elektryka jest elektroenergetyk. Elektoroenergetycy na co dzień pracują w pogotowiu energetycznym. Ich praca polega na likwidacji awarii mających miejsce w przesyle prądu.
Mianem elektryka określić można również osobę, która zajmuje się elektromechaniką samochodową. Specjaliści w tej dziedzinie na co dzień trudzą się naprawą liczników w naszych autach, diagnostyką systemu ABS, a także montażem i instalacją radia.