Aby móc w profesjonalny sposób wykonywać zawód elektryka nie wystarczą tylko kwalifikacje, ukończone kursy oraz dyplom ukończenia studiów wyższych.
W związku z tym, że praca elektryka nie należy do najbezpieczniejszych kandydat na to stanowisko, powinien posiadać kluczowe predyspozycje fizyczne oraz psychiczne.
Osoby, które ubiegają się o zdobycie uprawnień umożliwiających im pracę na stanowisku elektryka, muszą odznaczać się wysoce rozwiniętymi zdolnościami manualnymi. Ponadto praca na tym stanowisku wymaga od nich konkretnych umiejętności z zakresu elektryki, dzięki którym będą oni umieli analizować dokumentację techniczną, odczytywać plany budowlane oraz instrukcje.
Profesjonalny elektryk powinien posiadać analityczny umysł oraz zdolności matematyczne. Powinien ponadto cechować się wyobraźnią przestrzenną oraz spostrzegawczością.
Warto podkreślić, iż praca elektryka, który na co dzień trudzi się wykańczaniem obiektów budowlanych, wymaga od niego niezwykłej precyzji oraz staranności.
W przeciwieństwie do innych zawodów praca w zawodzie elektryka wymaga od kandydatów posiadania określonych cech fizycznych. Najbardziej pożądane to siła oraz spryt. Kandydaci powinni odznaczać się bardzo dobrą sprawnością fizyczną, powinni być odporni i wytrzymali, gdyż praca ta związana jest z ciągłym ruchem.
W przypadku pracy na tym stanowisku warto podkreślić przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonywanie pracy. Są to przede wszystkim silne wady wzroku, daltonizm, schorzenia układu oddechowego, epilepsja, choroby związane z częstą utratą przytomności, zaburzenia ruchowe, a także nadmierne pocenie się dłoni.
Pocieszającym faktem dla osób, które pałają zamiłowaniem do elektryki, jednakże warunki zdrowotne nie pozwalają im na wykonywanie pracy fizycznej, jest możliwość wybrania odmiennej specjalizacji. Osoby, u których stwierdzono istnienie powyższych chorób, mogą zająć się projektowaniem instalacji elektrycznych oraz sporządzaniem dokumentacji.