Żeby w przyszłości móc wykonywać zawód Inżyniera – Elektryka, Elektronika lub Elektrotechnika, trzeba przejść ciężką drogę studiów na kierunku Elektrotechnika. Choć tak naprawdę to, czy będzie ona bardzo ciężka, zależy nie tyle od zaangażowania, lecz od prawdziwej pasji do energii elektrycznej. I to w każdym wymiarze, począwszy od jej wytwarzania, poprzez przetwarzanie, przesyłanie, rozdział, magazynowanie i na użytkowaniu skończywszy.
Czego uczy się student na wykładach? Przedmioty z jakimi ma styczność, dostarczają mu wiedzy z zakresu wytwarzania, przesyłania i dystrybucji prądu elektrycznego, pomiarów oraz komputerowych systemów pomiarowych, systemów elektrycznych – projektowania i eksploatacji. Studenci słuchają wykładów także z zakresu automatyki, robotyki, elektroenergetyki i elektrotechniki. Jakby tego było mało, to na studiach przyszły Elektryk uczy się programowania w języku C oraz C++.
Nie da się ukryć, że większość, choć można i powiedzieć, że praktycznie wszystkie ww. przedmioty są po prostu trudne. Jest jednak jeden czynnik, który pozwala przebrnąć przez wszelkie trudy studiów elektrotechnicznych. Co jest tym magicznym czynnikiem? Jest to ciekawość. Dlaczego? Ano dlatego, że podczas gdy przeciętny student, będzie chciał zdobyć wiedzę, żeby dobrze przygotować się do egzaminu, w tym samym czasie student szczerze ciekawy danego zjawiska, po prostu zdobędzie tę wiedzę dla siebie. Nie ma się co oszukiwać, że każdy student może w przyszłości liczyć na dobre oferty pracy dla Elektryków. Wiele zależy bowiem od prawdziwego zainteresowania już na etapie studiów.